Sağlık Bakanlığı

Ramazan Tedbirleri

SAĞLIK BAKANLIĞI COVID-19 RAMAZAN TEDBİRLERİ

COVID-19 RAMAZAN TEDBİRLERİ

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan enfeksiyon kontrol önlemleri kapsamında, COVID-19 hastalığının seyri ve bilimsel gelişmelere göre, ramazanda alınması gereken tedbirler de güncellendi.

Ramazanda insanlar arasındaki iletişim ve temasın daha fazla olduğu ve bu durumun COVID-19 salgınının seyrini olumsuz yönde etkileyebileceği vurgulanan enfeksiyon kontrol önlemlerinde, dini vazifelerin yerine getirilmesinde sağlığın korunması adına dikkat edilmesi gereken bazı tedbirler ve uyarılar sıralandı.


Sağlık Bakanlığı Covid-19 Ramazan Tedbirleri

Sağlıklı insanların istedikleri takdirde bu ramazan boyunca önceki yıllarda olduğu gibi oruçlarını tutabileceği belirtildi.

65 yaş üstü olanlar ve kronik hastalığı bulunanlar hekimlere danışmalı

Oruç tutmayı düşünen 65 yaş üstü veya diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalığı olanlar hekimlerine danışarak karar vermeli.

COVİD-19 oruç tutmaya engel mi?

Oruç tutmanın COVID-19 enfeksiyonu riskini artırdığıyla ilgili yapılmış çalışma bulunmuyor. COVID-19 hastaları da diğer hastalıklarda olduğu gibi bu konuda hekimlerine danışmalı.

Eğlence, fuar, çarşı ve türbe ziyaretleri yapılmamalı

Çok sayıda insanın bir araya gelmesi ve sosyal mesafenin korunamaması nedeniyle ramazanda yapılan etkinlikler, eğlence ile fuar ve çarşı faaliyetleri ile türbe ziyaretleri yapılmamalı. Bu konuda televizyon ve sosyal medya desteğiyle faaliyetler yapılmalı.

İftar çadırları ve organizasyonlar gerçekleştirilmemeli

Gerçek ve tüzel kişiler tarafından iftar çadırları ve iftar organizasyonları gerçekleştirilmemeli. Bunlar yerine önceden hijyen kurallarına uygun olarak paketlenmiş gıdalar, porsiyon yemekler evlere dağıtılabilir. Bu dağıtımın organizasyonunda sosyal mesafe ve hijyen kuralları ön planda tutulmalı.

Dağıtımda görev alacakların uyacağı kurallar

Dağıtımda görev alacak kişiler el hijyeni, maskenin doğru kullanımı ve sosyal mesafe konularında önceden bilgilendirilmeli ve bu kişilerin kullanacakları maske, el antiseptiği gibi malzemeler sağlanmalı. Bu kişiler, ellerini sık sık su ve sabunla yıkamalı ya da alkol bazlı el antiseptiği ile temizlemeli. Ateş, öksürük, nefes darlığı olanlar yardım çalışmalarına alınmamalı.

Dağıtım görevlileri yardımları, hane içine girmeden kapıdan teslim etmeli

Evde iftar daveti verilmemeli

Salgın devam ettiği müddetçe sosyal izolasyon kuralı çerçevesinde başkalarıyla temastan kaçınmalı bu doğrultuda akraba, komşu ve dostlarla beraber evde iftar yemekleri düzenlenmemeli.

Toplu ibadetler yapılmamalı

Camiler kapalı olduğu için teravih namazları, mukabeleler ve dualar gibi ibadetleri herkes kendi evinde yapmalı. Bu faaliyetler için televizyon, radyo, dijital ve sosyal medya gibi platformları kullanarak sanal alternatifler oluşturulabilir. Ev, apartman, bahçe, site ya da mahalle gibi yerlerde toplu ibadetler yapılmamalı.

İbadetler sırasında kullanılan seccade, tespih gibi malzemeler kişiselleştirilmeli ve herkes kendisine ait malzemeyi kullanmalı.

Sosyal mesafe kuralına uyulmalı

Ramazan ayı boyunca yapılacak zekat, sadaka, fitre, bağış gibi her türlü ayni ve nakdi yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması esnasında maske takılmalı ve sosyal mesafe kuralına uyulmalı.

Evden çıkmanın zorunlu olduğu durumlarda kişilerle temasta en az 1 metrelik sosyal mesafe korunmalı, maskeler uygun şekilde kullanılmalı, tokalaşmadan kaçınılmalı, uzaktan selamlama yapılmalı.

Ekmek ve pide sırasında en az 1 metre ara

Ekmek ve pide sıralarında maske takılmalı ve en az 1 metre aralıkla durulmalı.

home

EVDE KAL

Hem kendi hemde ailenizin sağlığı için gerekmediği sürece evden dışarı çıkmayınız.

home

YARDIMCI OL

İhtiyaç sahiplerine yardımcı olun. Yakınızda veya apartmanızda 65 yaş üstü kimselere varsa dışarı çıkarken bir ihtiyaçları olup olmadığını sorununuz.